Nasıl Çalışır?

https://forum.il2sturmovik.com/topic/34403-a-complete-guide-to-set-up-head-tracking-opentrack/ adresinden alıntı yapılarak Türkçeye cevrilmiştir. :

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kısaltmalar

Başlamadan önce, bazı tanımları açıklamakta fayda var:

 

 • DoF: Özgürlük Derecesi. Hareketin kaç ekseninin takip edilebildiğine karşılık gelir.
 • Takip Klipsi: Baş aparatının 3 IR ışıkla bağlanmasını sağlayan klips.
 • Takip Şapkası: 3 IR ışığı olan basketbol şapkası.
 • IR Filtresi: IR (Kızıl Ötesi) ışık kaynağı haricinde tüm ışıkları engelleyen filtre.
 • DIY: Kendi kendinize yapın.
 • Eğriler: Baş takip sisteminin nasıl çalıştığı bölümünü okuyunuz.
 • Rotasyon Noktası: Başınızın etrafında döndüğü nokta.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Baş Takibi Nasıl Çalışır?"


Baş takibininnasıl çalıştığını anlamak için 3 bileşeni anlamanız gerekir: donanım,  baş hareketi ve eğriler.


Donanım


Baş takibi birkaç farklı sistem tarafından sağlanabilir. Simulasyon oyunlarında en yaygın kullanılan ve en güvenilir yöntem olan, kızıl ötesi kamera ile kızıl ötesi LED takılı şapka veya klips yöntemi burada anlatılmaktadır.

Kamera: Çoğu kamera, resimdeki istenmeyen kızıl-ötesi yansımaları engellemek için, kendi içinde kızıl ötesi filtre barındırır. Bununla birlikte, Baş takibi için biz tam tersini istiyoruz. Yalnızca kızıl ötesi ışık kaynağını kullanarak, diğer renklerin etkilemesine izin vermeden küçük LED ışığını takip olanaklı olmaktadır. Kızıl ötesi ışık insan gözüne görülmemekte, ama kamera tarafından yakalanabilmektedir.


En yaygın kamera, PS3-Eye kamerasıdır. Bu kameranının filtresinin çıkarılması gerekmektedir. (Not: TAKIPIR sitesinden almış olduğunuz PS3 kameralarında, bu filtre tarafımızdan çıkarılmış durumdadır.)


Kızıl Ötesi LED’s: Takip Klips/Şapkasında, 3 adet kızıl-ötesi LED bulacaksınız. Bu LED'ler yalnızca kızıl ötesi ışık vermektedir.  Bu kızıl ötesi 3 ışık kaynağı, özel bir dizilim halinde bulunduğundan, Başnızı hareket ettirdiğinizde, bağımlı pozisyonları değişmektedir. Yazılım ile, bu değişim farkedilmekte ve hesaplama yapımaktadır. (Not: TAKIPIR sitesinden sağlanan çözümlerde, kızıl ötesi LED'ler özel olarak seçilmiş olup, yurt dışından temin edildiğini özellikle belirtmemiz gerekir. Piyasada satılan kızıl-ötesi LED'ler, uçları kesilerek kullanılamaya çalışıldığında, beklenen performansı verememektedir. Özellikle Başnın yanlara doğru hareketi sırasında, kamera ışık kaynağını kaybetmektedir.)


Baş Hareketi


Başnızı 6 farklı şekilde hareket ettirebilirisiniz, bunun anlamı 6 özgürlük derecesi (DOF) sunmaktadır.  Aşağıdaki hareketler mümkün olmaktadır (gözleri hareket ettirmeden)

 • Yaw: Başınızı bir taraftan diğer tarafa çevirmenizdir (uçaktakine benzer). Vücudunuz hareket etmez. Yalnızca başınız kendi ekseni etrafında hareket eder.
 • Pitch: Başınızın yukarı aşağı hareketidir (uçaktakine benzer). Vücudunuz hareket etmez. Yalnızca başınız kendi ekseni etrafında hareket eder.
 • Roll: Başınızın yandan yana yuvarlamanızdır (uçaktakine benzer). Vücudunuz hareket etmez. Yalnızca başınız kendi ekseni etrafında hareket eder.
 • X: Yatay, yanlara doğru hareket. Başınız 3 boyutlu düzlemde hareket eder. Başınızın vücut üzerindeki pozisyonu değişir.
 • Y: Dikey hareket (yukarı ve aşağı). Başınız 3 boyutlu düzlemde hareket eder. Başınızın vücut üzerindeki pozisyonu değişir.
 • Z: Yakınlaştırma (İleri geri hareket). Başınız 3 boyutlu düzlemde hareket eder. Başınızın vücut üzerindeki pozisyonu değişir.

Bu hareketler, Opentrack gibi yazılımlar tarafından, oyundaki baş hareketlerine gönüştürülür. Bu da eğriler ile sağlanmaktadır.


Eğriler


Baş takibi ile uğraşırken, bariz bir problem kendini gösterecektir. Yanlara, geriye ve yukarı veya aşağı doğru bakabilmek için başınızı döndürmeniz gerekir. Ancak, başınızı hareket ettirirken monitörünüz sizinle birlikte hareket etmediğie göre, geriye baktığınızda artık monitörünüzü göremeyeceğiniz anlamına gelir. Bu sorunu çözmek için bir çarpan kullanılır. Örneğin, başınızı 5 derece sağa hareket ettirdiğinizde, oyun başınızı 30 derece sağa hareket ettirilir. Her hareketinizin ekrana yansımasını istemiyor olabilirsiniz; Küçük hareketinizin oyunda hiçbir harekete yol açmayacağı bir bölge, çevreyi izlemek için oldukça kullanışlı olacaktır. Bu çarpanların en büyük avantajı, farklı efektler elde etmek için ince ayar yapmaya olanak sağlamasıdır. Örneğin, ileriye doğru bakarken küçük bir hareket istenirken, geriye bakarken büyük bir hareket isteniyorsa, eğrileri kullanılabilir. Bu eğriler tamamen ayarlanabilir ve kendinize özel kişiselleştirebilirsiniz.


Bu eğrilere alışmanın biraz zaman alacağını unutmayın. Ancak, alıştığınızda, sürekli varmışcasına, doğal hissediceksiniz.

 

Neden Baş Takip Sistemi Edinmelisiniz?


Baş takip sistemi, başlangıçta biraz göz korkutucu görünebilir. Ancak, bu sistemi kullanmanın pek çok nedeni var. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:


Oyun sırasındaki avantajlar


Bunlar muhtemelen bir Baş Takip sistemi almanızın en önemli nedenleridir:


 • Çoğu insanın asıl satın alma sebebi, çevrede rakipleri hızlıca tarayabilme yeteneği ve savaş sırasında rakiplerinizi takip etme yeteneğidir. Başın seri hareketi ve hedefinize odaklanma ve onu takip etme yeteneği, Baş takibi yapmayan birine karşı size büyük bir avantaj sağlar.
 • Eşli bir oyun oynarken, bir uçak ile yapılan bir uçuş sırasında, eşinizi kolayca takip edebilir ve onu kaybettiğinizde kolayca tekrar bulabilirsiniz.
 • Son olarak, artık Baş sabitleyiciye alıştığınız süreden itibaren onsuz gerçekten nasıl bu işi yaptığınızı sorgulayacağınıza eminiz.


Baş Takibi Oldukça Ucuz


Piyasada bulunan birçok pahalı seçeneğe nazaran cok daha uygun maliyetler ile bu Baş takip sistemi sahip olabilirsiniz.Baş Takibinin Kurulumu Oldukça Basittir


Bu makaleyi takip ederseniz, kolay olacak ve zaman kaybetmeden kurulumunuz gerçekleşmiş olacak. Bir kez ayarlandıktan sonra muhtemelen bir daha asla bakmak zorunda kalmayacaksınız.


Hangi Oyunlarda Baş Takibini Sorunsuz Kullanabiliriz?


Sadece bir ufak bir kısmını yazdığımızı belirterek çok daha fazlasını Bilgiler kısmında bulucağınızı söylemek isteriz; • IL-2 Great Battles
 • War Thunder
 • Arma 2 
 • Arma 3
 • Rise of Flight
 • DCS
 • IL-2 Cliffs of Dover
 • Flight simulator X
 • Euro Truck Simulator 1
 • Euro Truck Simulator 2
 • Star Citizens
 • Assetto Corsa
 • Dirt Rally
 • Richard Burns Rally
 • Project Cars
 • Farming Simulator

  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kulaklık veya Takip Şapkası


Baş takibi tek başına sizi rahatsız edebilir. Bu doğrultuda, kulaklık kullanıyorsanız kulaklıkla birlikte kullanmanız sizin için yararlı olacaktır. (Not: TAKIPIR ile birlikte sunulan baş aparatı oldukça kullanışlıdır.)


Farklı bir alternatif arıyorsanız eğer o zaman karşınızda Takip Şapkasını bulacaksınız, aynı şekilde kulaklık yerine Takip Şapkası kullanmakta bir secenek olacaktır, seçim tamamen size ait.


Kablolu veya Kablosuz Baş Klipsi/Şapkası


Kablolu ve kablosuz kullanmak arasındaki farklar aslında çok basit,Kablolu kullanıyorsanız kablo bazen sizi hareket anlamında kısıtlayabilir tam anlamıyla rahat hissetmezsiniz. Fakat kablosuzda ise Batarya sorunu karşınıza çıkacaktır, kullanım esnasında bataryanın bittiğini düşünürsek oldukça can sıkıcı bir durum olacaktır elbette. Kabloluda ozgur olamayacaksınız ama kullanım esnasında kesinlikle kesinti olmayacaktır. Şu anda TAKIPIR ile yalnızca kablolu çözüm sunulmaktadır.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Donanımınızı ve Yazılımınızı Nereden Edinebilirsiniz?


Bu kılavuzda, şu anda en iyi yazılım olduğu için (ve ücretsiz olan) bir Opentrack kurulumu kurma adımlarında size rehberlik edeceğim. Opentrack'in en havalı kısmı, hemen hemen tüm kurulum ve ürünlerle çalışacak olmasıdır. Aşağıda, en iyi seçeneklerden bazılarını ve donanım ve yazılımı nereden alacağımı listeledik. (Not: Yazılım ve Donanımı TAKIPIR sitesinden edindiğinizi umuyoruz. Burada yazılan bilgiler, alternatif çözümlerde de geçerlidir).

Donanım


En sıkıntısız ve kolay olan yöntem sistemin tamamını satın almaktır.Bu sayede hem çaba sarf etmemiş hemde sistem elinize ulaştığı andan itibaren kullanıma başlayabilmiş olacaksınız.


Donanım Montajı 


Kurulumu oldukça kolaydır. Ancak, burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.


 • İzleme Klibi: Klibi kulaklığınızın yan tarafına takın. Hangi taraf olacağı size kalmış. Klibin üzerinde bir uzun kol göreceksiniz. Bu uzun kol alt kol olmalıdır.  bunun için tasarlanmadığından klipsi kulaklığın üstüne yatay yerleştirmemek en iyisidir.
 • İzleme Şapkası: Başınıza koyun ama geriye doğru DEĞİL!
 • Kamera: Kamera en iyi pozisyon monitörün üstüne yerleştirmek olacaktır. TakipIR, bununla çalışmak üzere tasarlanmıştır ve bu nedenle, yerleştirildiğinde en iyi şekilde çalışmalıdır.
 • Takip Şapkası: Bir Takip Şapkası kullanırken, kamerayı monitörünüzün ortasına yerleştirmek en iyisidir. Bu size her yöne en fazla hareket özgürlüğü verecektir.
 • TakipIR: Klip kenara ofset olduğundan, kameranızla aynısını yapmak isteyebilirsiniz. Kameranızı izleme klibinize uygun şekilde yerleştirin. Aslında gerekli değildir, ancak ileride daha rahat kullanım acısından size daha iyi olanak sağlayacaktır.

Yazılım


 • Opentrack yazılımı haricinde, FaceTrackNoIR ve Freetrack gibi başka seçenekler de var. Ancak Opentrack’i en güvenilir buldum ve düzenli olarak güncellenen tek ücretsiz Baş takip yazılımı.
 • TrackHat'ın “TrackHat Opentrack” olarak adlandırılan kendi değiştirilmiş Opentrack sürümü var.
 • !!! Opentrack'in TrackHat sürümünü kullanmayın! Dördüncü olarak getirdiğiniz sorunlara dayanarak, orijinal Opentrack’ın sahip olmadığı birkaç sorunlu hata içerdiğini öğrendim! !!!
 • PS3 Eye kamera için, CL-Eye Platform Sürücülerini Code Laboratories'den yüklenmesi gerekir.

Yazılım Kurulumu


Yüklemeniz gereken tek yazılım Opentrack ve CL-eye sürücüleri. Her iki yazılımın da kurulumu basittir ve herhangi bir açıklama gerektirmemektedir.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


CL-Eye Testi (Sadece PS3-Göz İçin)


TakipIR ile başlamadan önce, Kamerayı doğru ayarlarına getirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, CL-Eye Test programını açın. Bu program kamerayı test etmenizi ve bazı kayıt ayarlarını değiştirmenizi sağlar.


Programda "Seçenekler" e tıklayın ve "Video Yakalama Filtresi" ne gidin. Kaydırıcıları aşağıdaki gibi ayarlayın:


 • "Kazanç" Kaydırıcısını sonuna kadar sola çevirin.
 • "Pozlama" kaydırıcısını sonuna kadar sağa ayarlayın.
 • "Beyaz Dengesi" kaydırıcılarını sonuna kadar sağa ayarlayın.
 • “Otomatik” Kutuların ve “Renk çubuğu” kutusunun işaretli olmadığından emin olun.
 • Ayarların sizin için iyi çalışmadığını tespit ederseniz, en iyi sonucu elde etmek için farklı sürgülerle biraz oynamaktan çekinmeyin.
 • İşiniz bittiğinde “Tamam” a basın. Artık CL Göz Testini kapatın, çünkü artık ihtiyacınız olmayacak. (küçük tweaks hariç).
 • Şimdi TakipIR'i açabilirsiniz.

OpenTrack Ana Ekran


Bu ekran en çok göreceğiniz ekrandır. Bu, Baş izleme yazılımını kullanırken tüm bilgileri gösterir.

Başlat ve durdur düğmeleri, tam olarak düşündüğünüzü yapar. Daha fazla açıklamaya gerek yok.

“Raw Tracker Data” size Baş hareketinizden ham girdi verilerini gösterir. (Not, bu sayı yuvarlanır)

“Oyun verileri” size oyuna gönderilen değerleri gösterir. Bu değerler “haritalama (eğriler)” tarafından belirlenir (Haritalama bölümünde açıklanacaktır) (Not, bu sayı yuvarlanır)

Aşağıdaki ayarları yapmanız gerekecektir:

 • Giriş: PointTracker 1.1
 • Çıktı: Freetrack 2.0 Geliştirilmiş
 • Filtre: Accela
 • Profil: size yeni bir profil oluşturma seçeneği sunar. Yeni haritalama ve seçenek ayarlarınızı yapmadan önce bunu yapın. İstediğiniz kadar kurulum yapabilirsiniz. Genel olarak, her oyun için bir taneye ihtiyacınız vardır, çünkü bir oyun diğerinden farklı olarak verileri işleyebilir.


Giriş


PointTracker Ayarları penceresine gitmek için açılır menünün sağındaki küçük çekiçe tıklayın. Burada kameranızı ve Takip klipsinizi/şapkanızı ayarlayabilirsiniz.


 • Kamera Ayarları: PS3 Eye kullanıyorsanız, bunları resimde gösterildiği şekilde ayarlamak istiyorsunuz. Bu size en sorunsuz sonucu verecektir. Farklı bir kamera kullanıyorsanız, bu ayarları kameranızın özelliklerine göre ayarlamanız gerekir.
 • Çapraz görüş alanı: PS3-Eye Kamerası için 56 (kırmızı nokta) veya 75 (mavi nokta) olarak ayarlanmalıdır.
 • Nokta Çıkarma: Burada, bir noktanın kullanıldığı veya kullanılmadığı eşiği ayarlayabilirsiniz. Eşsiz odanıza ve kurulumunuza doğru bir şekilde ayarlamak için bununla oynamak zorunda kalacaksınız.
 • “Eşik” seçeneği, bir noktanın alınabilmesi için ne kadar parlak olması gerektiğini belirlemenizi sağlar.
 • "Min. Boyut" Bir noktanın kullanılabileceği en küçük boyutu ayarlamanızı sağlar. Nokta daha küçükse: kullanılmaz.
 • “Max size” Bir noktanın kullanabileceği en büyük boyutu ayarlamanızı sağlar. Nokta daha büyükse: kullanılmaz.
 • “Otomatik eşik” i devre dışı bırakmanızı öneririz. Beklentileri karşılayamayabileceği için,Kendi ayarlarınızı bulmak daha iyidir.
 • İPUCU: Nokta Çıkarma işlemini güneşli bir günde yapın. Bu şekilde, hem gündüz hem de gece vaktinde çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Model Klip: Burada klibin boyutlarını ayarlayabilirsiniz. Bunları izleme klibinizden ölçtüğünüzden emin olun.
 • Model Kapağı: Model Klipsiyle aynıdır ancak bir Şapka kullandığınızda kullanılır.
 • Model Konumu: Bu ayarlamak için çok önemli bir şey. Baş izleme klipsiniz / şapkanız dönme noktanızdan sapmış. Bu, eğer başınızı hareket ettirirseniz hareketinizi yanlış yapacağınız anlamına gelir. Bunu düzeltmek için sisteminizi kalibre etmeniz gerekir. Kalibrasyonu başlat düğmesine tıklamanız yeterlidir (Kalibrasyonu başlat seçeneğine tıklayabilmeniz için önce Baş takibi başlatılmalıdır) ve başınızı biraz hareket ettirin. Kalibrasyonu durdurursanız, dönme noktanıza oldukça yakın bir nokta bulmuş olacaktır.
   • Not: Kesin noktayı bulmak çok muhtemel değildir, ancak bu gerçekten bir sorun olmayacaktır. Daha iyi bir sonuç istiyorsanız, elle ayarlayabilirsiniz.
   • Manuel kalibrasyon talimatları (ekrana bakarken bakış açınızdan):
   • X 0 Y 0 Z 0, 3 LED'den biri olarak seçilir. Bu kullanıcı başına farklılık gösterebilir.
   • X + sağa doğru - sola doğru
   • Y + yukarıda, - altında
   • Z + geride, - önünde


Filtre


Filtre, ham verilerinizi alır ve biraz pürüzsüzleştirir, böylece etrafa bakarken can sıkıcı bir titremeye maruz kalmazsınız. Standart Accela ayarları önerilmektedir. Biraz daha pürüzsüzleştirmek istiyorsanız. Sadece “Genel - Pürüzsüzleştirmeyi” birkaç milisaniyede oynatmanızı öneririz. Herhangi bir yumuşatma hafif bir gecikmeye neden olur. Yeterince düşük ayarlanmışsa (2ms deyin), bu gecikmeyi gerçekten fark etmeyeceksiniz.


Diğer ayarları olduğu gibi bırakın.

 

Not: 2.3.10 sürümünden itibaren "General" ve "Rotation nonlineerity" kaldırılmıştır. Zaten gerçekten de gerekli değil. Diğer ayarlar değişmeden iyi çalışmalıdır.

 


Kısayollar


Burada Baş Takibinizi başlatmak ve durdurmak için tercih ettiğiniz kısayolları ayarlayabilirsiniz. Her biri için ayrı ayrı geçmiyorum, ancak size önemli bağlantıları sağlayacağım.


 • Merkez: Bu sisteminize yeniden giriş yapacak ve şimdiki pozisyonunuzu yeni "dümdüz ileri" olarak alacaktır.
 • Geçiş: sistemi "duraklatır" ve baş konumunuzu kilitler. Tekrar basın, tekrar izlemeye geri döneceksiniz.
 • Sıfır: Başınızı ortalanmış öne bakan konumda kilitler. Göreli çeviriler sekmesinde "Boyun kaydırma" özelliğini kullanırsanız, sola, sağa, yukarı, aşağı, ileri ve geriye doğru hareket edebilirsiniz ancak tüm döndürme şekilleri kilitlenir.
 • Geçiş takibi: "İzlemeye başla" ve "İzlemeyi durdur" ile aynıdır ancak tek bir düğme veya düğme kombinasyonundadır.
 • İzlemeyi yeniden başlat: Durur ve ardından izlemenizi yeniden başlatır.


Kamera

Kamera açısı güncel versiyonlarda kaldırldığı için, endişelenmek zorunda değilsiniz. Ancak Opentrack eski versiyonunu kullanan kişiler için hala bu ayardan bahsetmekte fayda

  • Kamera Açısı, bir ofset kamerayı telafi eder. Kameranız yandaysa, değerleri ekranın ortasına doğru hareket ettirmek oyun içi başınızın ekranın ortasına gitmesine neden olacak şekilde ayarlamanızı sağlar.
  • Özel merkez pozu, özel bir "ileri" görünüm ayarlamanıza olanak sağlar. Bunu yalnız bırakmanı öneririm. Gerçekten ihtiyacınız yok.
   • Ortalama yöntemi (Centering method), nasıl bir takip teknolojisi kullandığınızı belirlemenizi sağlar.  Absolute değerinde bırakın, bu kamera Baş-takip sisteminin çalışma şeklidir.

   • Çıktı (Output)


    Bu kısmı kapalı bırakın. Yalnızca izleme ile ilgili sorunlarınız varsa kullanışlıdır. Diğer tüm durumlarda, ihtiyaç duymamanız gerekir.    Bağıl Dönüşüm (Relative translation)


    • Bağıl dönüşüm, yana veya arkaya baktığınızda baş hareketinin nasıl çevrileceğini tanımlamanıza olanak sağlar. Örneğin: arkanıza baktığınızda ve başınızı sağa doğru hareket ettirmek istediğinizde, başınızı sağa doğru hareket ettirmeniz gerekecektir. Bu seçeneği kapalı, geriye bakarken sağa doğru hareket etmek için başınızı sola doğru kaydırmanız gerektiği anlamına gelir.
    • Boyun deplasmanı, dönme noktanızın nerede olduğuna bağlı olarak gözlerinizi dengeler. Bu seçenek kapalıyken, oyundaki baş hareketiniz temelde gözleriniz dönme noktanızın aynı noktasında tek bir nokta gibidir. Gerçek hayatta olan bu farklıdır. Bu ayarlarla, gözlerinizin dönme noktanızdan yatay ve dikey mesafelerini ayarlayabilirsiniz.
     • Not: Bu herkes  için farklıdır. Kendi değerlerinizi ayarlayın.

    Oyuna Göre Farklı Profil


    Burada oyun ekleyebilir ve her biri için farklı bir profil belirleyebilirsiniz. OpenTrack, oyun başladığında istediğiniz profili aktive edecektir.


    Bunu ayarlamak için:

    • + İşaretine tıklayın.
    • Yeni eklenen satırın sağındaki “…” düğmesine tıklayın.
    • Oyunun .exe dosyasını bulun.
    • "Profiller" altındaki açılır menüye basın ve o oyunda açmak istediğiniz profili seçin.
    • "Tamam" a basarsanız işiniz biter.

    Haritalama


    Bu muhtemelen beğeninize göre ayarlayabileceğiniz en önemli kısım. Bu ayarlar Baş hareketinizin oyunda nasıl çevrileceğini belirleyecektir. Temel konular hakkında bilgi verelim:


    Yaw, Pitch, Roll, X, Y, Z: hangi ekseni değiştirdiğinizi gösterir.

    Maksimum dönüş: Bu, Başnızı derece cinsinden ne kadar döndürebileceğinizi belirler. Genellikle, 30 veya 45 yeterlidir. Başınızı 45 dereceden fazla döndürmeniz pek olası değildir.

    Maks. Çeviri: Bu, başınızı ne kadar uzağa taşıyabileceğinizi belirler. (ileri, geri, yan yana, vs.) Madeni 10 veya 15 cm'ye ayarlıyorum.

    Yatay eksen: Diyagramdaki yatay eksen, Başnızı gerçek dünyada kaç derece veya cm hareket ettirdiğinizi gösterir.

    Dikey eksen: Dikey eksen, programın oyuna göndereceği açıyı gösterir.

    Gösterge noktası: gösterge noktası o anda nereye baktığınızı gösterecek olan gri renkli hareketli bir noktadır.

    Eğri nokta: eğri noktaları, çizginin yolunu (eğri) değiştirmek için çizgiye yerleştirdiğiniz gri noktalardır.

    Asimetrik haritalama: Asimetrik haritalama, aynı düzlemde bir yöne bakarken farklı eğriler oluşturmanıza olanak sağlar. Bu, yukarı veya aşağı bakarken çok faydalıdır.

     


    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    “Eğrilerinizi” Nasıl Belirlersiniz?

    Bu yöntemi tüm eksenler için kullanılmaktadır. Bu adımları izlerseniz, zaman içerisinde tüm eksen ayarlarına sahip olursunuz. Burada örnek olarak, Yaw ekseni için açıklama yapıyoruz, ancak tüm eksenler için benzer şekilde çalışır.


    Yeni bir profil oluşturun: Ana ekranda “Profil” e tıklayın ve “Yeni kopyalanan konfigürasyon oluştur” a tıklayın. Beğendiğiniz bir isim ekleyin. Bu profilinizi kopyalar. Bu, eski ayarlarınızı koruyacağınız için kullanışlıdır. Eğer karıştırırsanız. Önceki profilinizle yeniden başlayabilirsiniz.


    Baş Takibinize Başlayın: gösterge noktasının haritalama eğrisinde hareket ettiğini görmek için açık olmanız gerekir.

    Harita Özellikleri Açın: Ana ekranda “Harita” düğmesine tıklayın.

    Maksimum Noktayı Bulma: Monitörün kenarına doğrudan bakacak şekilde başınızı sağa çevirin. Şimdi gösterge noktasının yatay eksene dayandığı yere dikkatlice bakın. Yatay eksenin üstündeki bu nokta, maksimum noktanızdır.


    Maksimum noktanın ayarlanması: Mavi kutunun herhangi bir yerine tıklayarak maksimum noktayı ayarlayın. Gri bir eğri noktası görünecek ve eğri değişecektir. Şimdi noktayı tıklayıp basılı tutun, böylece 2. adımda bulduğunuz maksimum noktanın hemen üzerindeki mavi kutunun üstüne sürükleyebilirsiniz.

    Artık doğrusal bir çeviriniz var. Bu size en gerçekçi efekti verecek, ancak manzaralara bakarken biraz seğirebilir.

    Ölü bölgeyi ayarlamak: (isteğe bağlı) ölü bölgeyi ayarlamak için mavi kutudaki herhangi bir yeri fakat maksimum noktanın solunu tıklayın. Şimdi bu ölü bölgeyi tamamen sol alt köşeye sürükleyin, böylece sadece küçük bir yatay çizgi görürsünüz. Daha büyük bir ölü bölge istiyorsanız, ölü bölge noktasını biraz sağa sürükleyin.

    Eğri oluşturma: (isteğe bağlı) Doğrusal bir çeviri istemiyorsanız. Bir eğri oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki resim benimkine çok yakın bir eğri gösteriyor (benim ölü bölge yok). Bir eğriyle baş hareketinizin çevrilme şeklini değiştirebilirsiniz. Aşağıda gösterilen eğri aşağıdakileri yapar: gerçek hayatta küçük Baş hareketleri (genellikle ileri yönde) oyundaki küçük Baş hareketlerine dönüşür. Ancak geriye doğru bakarken (ekranınızın kenarına bakarken), küçük bir Baş hareketi oyun içindeki büyük Baş hareketine dönüşür. Bu eğrileri daha fazla eğri nokta ekleyerek ve onları istediğiniz yere yerleştirerek oluşturabilirsiniz. Bu eğrileri nasıl istediğinize tamamen kalmış.

    İpucu: eğriyi olabildiğince yumuşak yapın. Ani darbeler çok belirgindir ve doğal görünmez.


    Asimetrik haritalama: (isteğe bağlı) Asimetrik haritalamayı ayarlamak için onay kutusunu tıklayın. Alttaki şema şimdi mavi olacak ve düzenlenebilir. 3 ile 7 arasındaki adımları izleyerek beğeninize değiştirin.

    Ayarlarınızı test edin: Bu ayarları kaydetmek için sağ alt kısımdaki “Tamam” düğmesine tıklayın. Bu Baş-profil profilini istediğiniz oyunu açın ve isterseniz test edin. Oyundayken eğrilerde değişiklikler yapabilir ve bunları hemen test edebilirsiniz. Oyunu veya "Harita özellikleri" penceresini kapatmaya gerek yok.

    Diğer ekseni ayarlama: sadece Haritalama özelliklerinde bir sonraki Yaw, Pitch, Roll, vb. Sekmesine tıklayın ve 3 ila 9 arasındaki adımları tekrarlayın. Bu adımlar, eğrilerinizi ayarlama sürecinde sizi sorunsuz bir şekilde yönlendirmelidir. Beğendiğiniz bir şeyi edinmek biraz zaman alabilir.


    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Temel Problem Çözümü


    Tabiki, yeni bir uygulama hata ve düzeltme süreci içerir. Şanslı olduğumuz kısım, tek başına bunları çözmek zorunda değilsiniz. Aşağıda sık karşılaşılan problemler ve çözüm yöntemleri listelenmektedir.


    Doğru takip kaybı


    TakipIR'nin LED'lerinizi izlemesini kaybetmesinin birkaç nedeni vardır. En yaygın yöntem, LED'lerden birinin veya daha fazlasının kaplandığı veya kameranın görüş alanı dışında kaldığı yerdir. Genellikle, TakipIR, kaybolan LED'leri alır ve normal şekilde izler. Ancak, bazen TakipIR LED'in yanlış olduğunu okur ve izlemeniz artık baş hareketinize uymayacaktır. Bunu düzeltmek için aşağıdaki adımları deneyin. Sorun çözülmesi beklenir.


    • Baş takibini tekrar yapmaya çalış. Bunu yapmak için "Orta" kısayol tuşunu kullanın.
    • Bu işe yaramazsa. İzlemeyi yeniden başlatmayı deneyin. Bu, "İzlemeyi yeniden başlat" kısayol tuşunu kullanarak veya Opentrack'i manuel olarak durdurup yeniden başlatarak yapılabilir.
    •  Opentrack kullanımı sırasında başka bir kaynaktan gelen ışığın (güneş, lamba, yansıma vb.) LED'lerinizi engellemesi olasıdır. Bu durumda, "Opentrack LED'leri almıyor" adımlarını izleyin.


    Opentrack LED'leri Düzgün Tanımlayamıyor


    Takip klipsinizdeki veya şapkanızdaki LED'ler, bu dünyada kızılötesi ışık üretebilen tek nesneler değildir. Bu ışık, etrafımızdaki farklı cisimlerden yansıyabilir. Opentrack'in LED'lerinizi bulması için, opentrack yazılımının ve çevrenizin doğru kurulduğundan emin olmanız gerekir. Aşağıdaki adımlar, süreç boyunca size rehberlik edecektir.


    • Opentrack Programını açmadan önce, CL Eye testini kapatın. Bir seferde kamerayı yalnızca bir program kullanabilir. Bu nedenle, kamera beslemesini CL Eye'da açıyorsanız, Opentrack'ta kullanamazsınız.
    • Odanıza doğrudan güneş ışığı girmediğinden emin olun. Perdelerini kapatıp, boşluk bırakmamaya çalışın. Odanızı tamamen karartmanız gerekmez, ancak odanıza giren ışığın bir perde veya başka bir kumaş biçiminden geçmesi gerektiğine emin olun.
    • Kameranızın görüş alanına giren tüm küçük ışık kaynaklarını çıkarın. Onları kameranızın görüş alanı dışına çıkartın veya TakipIR'yi kullanırken bunları kapatın. Arka planda büyük ışıklar bırakılabilir, çünkü bir sonraki adımda filtrelenebilirler, ancak başınızı hareket ettirirken bu ışığın LED'lerin arkasında kalmamasına dikkat edin.
    • Yansıtıcı öğeleri kaldırın veya başka bir kaynaktan gelen ışığı yansıtmadıklarından emin olun. Arka plandaki bir nesnenin veya aynanın, OpenTrack'i etkilemek için yeterli ışığı yansıtması mümkündür. Bu nesneleri çıkarın, yansıttıkları ışık kaynağı ya da yansıtıcı olmayan bir şeyle örtün.
    • "Nokta çıkarma" ayarlarınızın doğru yapıldığından emin olun. Bunun nasıl yapılacağını "Opentrack'inizi Ayarlama" -> "Ana ekran" -> "Giriş" bölümüne kaydırarak öğrenebilirsiniz. Arka plandaki büyük ışıkların alınmayacağı şekilde ayarladığınızdan emin olun. Bu en iyi güneşli bir günde yapılır. Bu, takip işleminizin hem gündüz hem de gece boyunca çalışmasını sağlar.

    Kalibrasyon Düğmesi Gri


    Opentrack'inizi kalibre etmek, ancak Opentrack hareketinizi takip ederken yapılabilir. Opentrack'i başlatın ve tekrar kalibre etmeye çalışın. Manuel talimatlar için; "Opentrack'inizi Ayarlama" bölümüne gidin -> "Ana ekran" -> "Giriş"


    Takip Ters Çalışıyor


    Opentrack Baş hareketlerinizi yanlış çeviriyor olabilir. Örneğin başınızı yukarı kaldırdığınız halde,  Opentrack oyun içinde başınızı aşağı eğiyor gibi gösterebilir. Veya başınızı sağa yatırdığınız halde, sola yatırıyor gibi gösterebilir. Bu kolayca çözülebilir. Ana sayfada  "Options" (Seçenekler) bölümünde,  "Output" (Çıktı) bölümüne bakınız. Ters harekete neden olan axis üzerinde Inverted (Ters) işareti olup olmadığını kontrol edin.

     

    Baş Takibi bir oyunda çalışmıyor, ancak çalıştığı oyunlar var    1. Aşağıdaki "Önemli notlar" bölümünü kontrol edin ve "Yönetici olarak çalıştır" öğesinin doğru bir şekilde kurulduğundan emin olun. (Bu sorunu çözerse: 2 ve 3'e bakmanıza gerek yok.)
    2. instalation klasörüne gidin ve "data" ya gidin. "Startup.cfg" adlı bir dosyayı bulun ve not defteri ile açın. [KEY = input] adlı bir bölüm bulun ve "old_trackir = 0" değerini "old_trackir = 1" olarak ayarlayın ve kaydedin. oyunu yeniden başlatın. (Eğer bu sorunu çözerse: 3'e bakmanıza gerek yok.)
    3. Hala çalışmıyor mu? Oyunu kapatın ve "startup.cfg" dosyasını tekrar açın. "Old_trackir = 1" 'i "old_trackir = 0" a geri getirin ve kapatın. oyunu tekrar başlatın. Şimdi çalışması gerekiyor.

     

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Önemli Not


    Sistem Yöneticisi olarak çalıştırın: Opentrack, oyununuzu çalıştırdığınız şekilde başlatılırsa, problemsiz çalışacaktır. Bunun anlamı, Opentrack yalnızca şu koşullarda çalışacaktır:  Opentrack ve oyun yönetici modunda başlatılmıştır, veya her ikisi de yönetici olmayan yetkiyle başlatılmıştır.